Ana Sayfa Gündem 11 Mart 2022 37 Görüntüleme

Uyarılar peş peşe: Tüm yurtta yağış var, İstanbul’da günlerce sürecek kar yağışı başladı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü İstanbul için “turuncu” kodla ikaz yaptı. Karla gayret takımları alarma geçti. 20 santimetrenin üzerinde karın birikme ihtimali önlemleri beraberinde getirdi. İstanbul’da beklenen ağır kar yağışı ve fırtınası için önlemler alındı. Okullarda eğitime pazartesi gününe kadar orta verildi. Hava ve deniz yollarında seferler iptal edildi.

SABAH 06.30’DA BAŞLADI

İstanbul’da beklenen ve günlerdir uyarısı yapılan kar, dün yüksek kısımlarda başlamıştı. Bu sabah 06.30 itibariyle de şehirin merkezinde de yağış başladı.

ÇOK SAYIDA KENTTE OKULLAR TATİL EDİLDİ

İstanbul’da 14 Mart Pazartesi’ye kadar üniversiteler dahil olmak üzere bütün resmi ve özel kurumlarda eğitime orta verildi. Güvenlik, sıhhat ve ulaşım hizmetleri dışında memur, emekçi ve öteki işçi de perşembe günü idari müsaadeli sayılacak.

Soğuk hava yalnızca İstanbul’u değil tüm Türkiye’yi etkileyecek. Kocaeli, Sakarya, Bursa, Yalova, Bolu ve Düzce’de de okullar bugün ve yarın tatil edildi. Bilecik’te bugün taşımalı eğitimde, yarın ise birinci genelindeki tüm okullarda eğitim olmayacağı duyuruldu. Balıkesir’in 7, Çanakkale’nin 5, Konya’nın 8, Burdur’un da 1 ilçesinde okullar bugün kapalı olacak. Kastamonu, Bayburt ve Kars da eğitime orta verilen kentler ortasında yer alıyor. Ağrı’da 3, Bingöl’de 2 ilçede, Bitlis’teyse taşımalı eğitim yapılan okullarda eğitime orta verildi.

10 MART PERŞEMBE GÜNÜ İÇİN HAVA VARSAYIM RAPORU YAYIMLANDI

Meteoroloji’den yapılan açıklama nazaran; Kuzey, iç ve batı kesitlerde 4 ila 8 derece azalacağı, başka yerlerde değerli bir değişiklik olmayacağı kestirim ediliyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Kırklareli, Yalova, Bursa, Bilecik, Tekirdağ’ın doğusu, Balıkesir’in kuzeyi, Konya, Karaman, Aksaray, Kayseri, Nevşehir, Niğde, Antalya’nın doğusu, Adana, Kahramanmaraş, Osmaniye, Hatay, Muş, Bitlis, Şırnak, Van’ın güneyi, Hakkari, Adıyaman ve Siirt etraflarında kuvvetli olması beklendiğinden ulaşımda aksamalar, su baskını, sel, yüksek bölümlerde buzlanma ve don üzere yaşanabilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın, Marmara ve Ege ile vakitle Batı Akdeniz’de kuzey ve kuzeydoğu istikametlerden, Doğu Anadolu’nun doğusunda güneybatı taraflardan kuvvetli (40-60 km/sa) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI: Doğu Karadeniz’in iç ve yüksek bölümleri ile Doğu Anadolu’da yüksek kar örtüsü bulunan eğimli yamaçlarda çığ riski olmasından ötürü meydana gelebilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI: Bu sabah saatlerinde Trakya, Marmara’nın güneydoğusu ile iç ve doğu kesitlerde, gece saatlerinden itibaren Marmara, İç Ege, Karadeniz ve Akdeniz’in iç kesitleri, İç ve Doğu Anadolu bölgelerinde buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz kurallara karşı dikkat!

AFAD: MECBURÎ OLMADIKÇA DIŞARI ÇIKMAYIN

Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD), soğuk ve yağışlı havanın başta İstanbul olmak üzere, 37 vilayette tesirli olacağını belirterek, vilayet AFAD merkezlerinin teyakkuz durumuna geçirildiğini bildirdi. Yapılan açıklamada, mecburî olmadıkça dışarı çıkılmaması istendi.

İDARİ MÜSAADELİ SAYILACAKLAR

Bursa, Sakarya, Yalova, Kocaeli’de kronik hasta, engelli ve gebeler, İstanbul’da ise tüm kamu işçisi bugün idari müsaadeli sayılacak. Güvenlik, sıhhat ve ulaşım hizmetlerinde misyonlu işçi kapsam dışında olacak.

HAVA VE DENİZ ULAŞIMINDA SEFER İPTALLERİ

Ağır kar yağışı ve fırtına beklentisi hava ve deniz ulaşımında iptallere neden oldu. İstanbul ve Sabiha Gökçen Havalimanlarında, THY’nin bugün ve yarın yapılması planlanan 418 seferi iptal edildi. İDO ve BUDO’nun da birtakım seferleri yapılmayacak.

İstanbul Valiliğinin uyumunda 28 binden fazla işçi misyon başında olacak. 2 bin 500’den fazla araç ise hazır bekletiliyor. Marmaray ve metro seferleri gece 2’ye kadar uzatıldı.

Ayrıyeten ikinci bir duyuruya kadar; Trakya ve Anadolu istikametlerinden İstanbul’a seyahat eden TIR ve kamyonların kente girişi İstanbul içinde bulunanların da trafiğe çıkışları saat 04.00’ten itibaren yasaklandı.

İhtarlar sürerken, dün kentin özelikle yüksek kesitlerinde kar yağışı görüldü. Yetkililer, don ve buzlanma uyarısı yaptı.

KAR TÜM TÜRKİYE’DE TESİRLİ OLACAK

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya nazaran, Doğu Anadolu’da görülecek karla karışık yağmur ve kar yağışının, Elazığ ve Tunceli’nin yüksekleri ile Erzincan, Muş, Bitlis, Bingöl, Erzurum, Ağrı, Kars, Van’ın kuzey ve güney ilçeleri, Şırnak’ın doğusu ve Hakkari’de kuvvetli, yer yer ağır olacağı varsayım ediliyor.

Güneydoğu Anadolu’da ise kuvvetli yağış bekleniyor. Sağanak ve gök gürültülü sağanağın Adıyaman, Siirt, Şırnak ile Diyarbakır, Şanlıurfa ve Batman vilayetlerinin kuzeyinde mahallî olarak kuvvetli, yer yer çok kuvvetli olacağı öngörülüyor. Yağışların, cuma günü vakitle tesirini kaybetmesi bekleniyor.

YOLA ÇIKACAKLARA İHTARDA BULUNULDU

Perşembe ve cuma günleri de Orta ve Doğu Karadeniz’in iç bölümlerinde (Tokat, Gümüşhane, Bayburt ile Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin vilayetlerinin iç ve yüksek kesimlerinde) aralıklarla kuvvetli ve yer yer ağır kar yağışının olacağı varsayım ediliyor.

İç Anadolu Bölgesi’nde ise Konya’da, çarşamba gününden cuma sabah saatlerine kadar aralıklarla kuvvetli kar yağışın tesirini göstereceği öngörülüyor. Şoförlerin, başta Konya-Antalya kara yolu olmak üzere ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olmaları gerekiyor.

DON VE ÇIĞ OLAYLARINA DİKKAT ÇEKİLDİ

Yağışların 1100 metre üzeri yüksek kısımlarda kuvvetli karla karışık yağmur ve kar olarak başlayacağı, perşembe günü kar yağışının vakitle 500 metre üzeri yerlerde de tesirli olacağı varsayım ediliyor.

Öte yandan, Doğu Akdeniz’de, çarşamba gününden itibaren Adana, Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş etraflarında kuvvetli, Hatay’ın kıyı kısımları, Osmaniye ve Kahramanmaraş’ın batısında çok kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanağın tesirli olması bekleniyor.

Vatandaşlar, ağır kar yağışının oluşturacağı buzlanma, don ve çığ ile sağanağın neden olacağı su baskını ve sel üzere aksiliklere karşı uyarıldı.

VALİ YERLİKAYA’DAN İSTANBULLULARA İKAZ

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya yaptığı açıklamada, “Kıymetli Hemşehrilerim, Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nden alınan son datalara nazaran İstanbul’da 10 Mart Perşembe gününden itibaren kuvvetli, ağır kar yağışı, poyraz fırtınası ve soğuk hava beklenmektedir. Lütfen, önlemi elden bırakmayalım” dedi.

TRAFİK BEUS VE ÇEKİCİLERLE AÇIK TUTULACAK

İstanbul genelinde 60 noktada kurulan BEUS’tan (Buzlanma Erken İhtar Sistemi) gelen bildiriler doğrultusunda takımlar çalışmalarını yürütecek. Grupların takibi ve yönlendirilmesi araç takip sistemi üzerinden sağlanacak. İBB’nin sorumluluğundaki ana arter ve ilişki yollarında cazip – kurtarıcı araçlar hazır bekletilerek, trafik kazaları ve yolda kalmalara süratle müdahale edecek. Muhtarların denetimindeki kürüme aparatlı traktörler ile köy yolların açık tutulması sağlanacak. Kritik noktalara bırakılan tuzlarla, üstgeçitler, otobüs durakları, meydanlardaki kar birikintilerine ve buzlanmalara müdahale edilecek.

KESİNTİSİZ TOPLU ULAŞIM

Toplu ulaşımın aksamaması için her türlü önlem alındı. Metrobüs kar yağışı boyunca 24 saat, metrolar da gece 02.00’ye kadar çalışacak. Kent Sınırları’nda Kadıköy-Karaköy, Beşiktaş-Üsküdar üzere ana sınırlardaki seferler, Çarşamba ve Perşembe günü gece yarısına kadar devam edecek. İETT otobüsleri ise olağan seferlerini aksatmadan sürdürecek. Toplam 5 bin 300 araçla günlük 54 bin sefer yapılması planlandı.

Ağır sınırlara ek sefer konulacak. Raylı sisteme paralel sınırlar, en yakın metro entegre istasyonuna yönlendirilecek. Ana arterlerde ulaşım raylı sistemler ve metrobüs üzerinden sağlanacak. Toplu ulaşımda hava kaideleri nedeniyle oluşabilecek aksamalar toplumsal medyadan anında duyurulacak. İSPARK’ın kapalı otoparkları, kesintisiz hizmet vermeye devam edecek. 600 vatandaş temsilcisi ile hizmet veren 153 Tahlil Merkezi, İstanbulluların her mevzudaki taleplerini anında ünitelere ulaştıracak.

DAYANAK HİZMETLER TÜM İSTANBUL’DA

Ağır kar yağışlarında taşınabilir büfeler ile hastanelerin acil servisleri, iskeleler ve yollarda trafikte bekleyen şoförlere sıcak içecek, çorba ve su servisi yapılacak. Halk Ekmek de 24 saat tam kapasiteyle çalışmaya devam edecek. İBB Darülaceze Müdürlüğü uyumda, kış periyodunda hava kurallarına nazaran evsiz vatandaşlar tesislerde konuk edilecek. Evsiz vatandaşlara; banyo, tıraş, kıyafet, sıcak yemek ve barınma hizmeti, sıhhat taraması ve ilaç dayanağı, aileye teslim yahut memleketine gönderme üzere hizmetler verilecek. Sokak hayvanlarının beslenmelerine ve tedavilerine yönelik Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü hizmetleri kış koşullarında artırılacak. Kentin ücra noktalarında yiyecek bulmakta zorlanan sahipsiz sokak hayvanları için mama takviyesi verilecek. Günlük 2 ton besleyici bedeli yüksek kuru mama dağıtımına devam edilecek.

İŞÇİ VE ARAÇ DURUMU AÇIKLANDI

Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü, 473 kilometrelik sorumluluk ağında 754 işçi, 209 araç, İstanbul Büyükşehir Belediyesi 4 bin 23 kilometrelik sorumluluk ağı ve 465 güzergahta 7 bin 421 işçi, 1584 araç ve iş makinesiyle misyon yapacak.

Jandarma 435 tim, 2 bin 554 işçi, 660 araç, emniyet de 219 noktada 373 trafik ve 1917 asayiş takımının yanı sıra 5 bin 498 işçiyle çalışmalarını sürdürecek. ICA (Yavuz Sultan Selim Köprüsü-Kuzey Etraf Otoyolu) 91 araç, 215 işçi, Kuzey Marmara Otoyolu 61 araç ve çalışanla, AFAD 78 araç ve 207 çalışanla çalışacak.

112 Acil Davet Merkezi 1363 çalışanla, İstanbul Havalimanı 131 özel pist aracı ve 381 işçiyle, Sabiha Gökçen Havalimanı 59 özel pist aracı ve 67 işçiyle, 39 ilçe kaymakamlıklarının ilçe afet ve acil durum idare merkezleri ile Vefa Toplumsal Takviye Kümeleri da misyonda olacak.

Kızılay ise 30 noktada 92 araç, 32 taşınabilir araç, 180 işçi ve 120 istekli ile karla çabaya takviye verecek.

KAYNAK: HABER7

Haber7

instagram takipçi satın al
hack forum warez forum hacker sitesi muğla escort fethiye escort bodrum escort marmaris escort gaziantep escort gaziantep escort izmir escort bedava hesaplar Shell download cami halısı cami halısı deneme bonusu veren siteler Ataşehir escort Anadolu yakası escort Bostancı escort ankara escort deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler betexper yeni giriş betexper giriş betexper istanbul escort bayan mersin escort eryaman escort Dudullu escort
Manavgat Escort deneme bonusu veren siteler https://www.turkcasino.net/ tokat escort