Ana Sayfa Spor 6 Kasım 2021 72 Görüntüleme

Şike davasında kilit isimlere rekor ceza istemi!

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) “futbolda şike” kumpasında yer aldıkları gerekçesiyle 38 eski savcı ve hakim hakkında düzenlenen iddianamede, kuşkulu Mehmet Berk’in 88,5 yıla, Zekeriya Öz’ün ise 86,5 yıla kadar mahpusu istendi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili Ayhan Memük tarafından hazırlanan iddianamede, eski Fenerbahçe Kulübü Lideri Aziz Yıldırım ve eski Fenerbahçe Yöneticisi İlhan Yüksel Ekşioğlu’nun avukatları tarafından 38 eski hakim ve savcı hakkında şikayet dilekçesi verildiği, Yargıçlar ve Savcılar Şurasının (HSK) da kovuşturma müsaadesi verdiği belirtildi.

İddianamede, HSK’nin 24 Ağustos 2016’daki FETÖ ile ilgili tespit ve değerlendirmelerine yer verildi. Buna nazaran HSK, “FETÖ/PDY mensubu olup, itirafçı veya kapalı şahit sıfatıyla sözlerine başvurulan kimi hakim ve savcıların beyanları bir bütün olarak değerlendirildiğinde, her birinin hayatlarının farklı devirlerinde FETÖ/PDY militanları ile muhatap oldukları, örgütün öncelikli amacının devletin askeriye, adliye ve mülkiye takımlarına yerleşmek olduğu, kendilerinin de bu maksat doğrultusunda örgütün yargıdaki eleman gereksinimini karşılamak üzere yetiştirildikleri” değerlendirmesinde bulundu.

FETÖ’nün, yöntemsiz yargılama süreçleri ile yaptığı haksızlıklara “yargının kararı” yahut “takdiri” denilerek karşı çıkılmasını engellendiğini, operasyonlar karşısında “bağımsız yargı, inceleyip karar versin” denilerek haksızlığa yasallık kılıfı sağladığını belirten HSK, değerlendirmesinde, “Yıllarca süren yargılamalar sonucunda gerçeğin ortaya çıkması halinde bile kimsenin yargı eliyle işlenen haksızlığın peşine düşmediği anlaşılmıştır. Silahlı terör örgütünün, yargının ne kadar büyük bir güç olduğunu, yargıyı tesirli ve operasyonel biçimde kullanmak suretiyle yapılamayacak hiçbir şey olmadığını ve her şeyi sınırsızca yapılabileceği görülmüştür. Özel yetkili mahkemeler, örgütün elinde tüm toplumu dizayn edecek bir silaha dönüşmüştür.” tespitine yer verdi.

“Örgüt, yargıyı aktif bir silah olarak kullandı”

İddianamede, yargının, devlet ve toplum hayatında kesin belirleyici ve son karar verici olmasının örgütün işini kolaylaştırdığı ve örgütün yargıyı her açıdan aktif bir silah olarak kullandığı vurgulandı.

Örgütün yalnızca rakiplerini bertaraf etmek için değil, siyaseti tanzim etmek, siyasi partilerin idarelerini değiştirmek, toplumdaki aktifliğini artırmak, toplumu denetim etmek, herkesle ilgili bilgi toplamak, ticari faaliyet alanlarını ve kamu kurumlarını ele geçirmek, hatta hükümeti yıkmak ve kendi ideolojisine uygun bir siyasi yapı oluşturmak içinde bir araç olarak kullandığı anlatılan iddianamede, yargıyı araç olarak kullanan örgütün futbol topluluğuna da nüfuz ederek bu alanda aktiflik kurmak istediği kaydedildi.

Örgütün geniş taraftar kitlesi bulunan Fenerbahçe Spor Kulübü ile periyodun Kulüp Lideri Aziz Yıldırım’ı maksat olarak seçtiği belirtilen iddianamede, Isparta Cumhuriyet Başsavcılığında ele geçirilen bir evrakta, Aziz Yıldırım’ın din ile ilgisi bulunmadığından bahsedilirken, FETÖ’nün, Yıldırım’ı kelamda dini argümanlar kullanan terör örgütü İBDA/C üyesi olduğundan bahisle istihbari mahiyette dinlediği anlatıldı.

İddianamede, örgütün 3 Temmuz 2011’de düzenlediği kamuoyunda “futbolda şike” olarak bilinen operasyon ile Aziz Yıldırım’ı tutukladığı, operasyon kapsamında gözaltına alınan şüphelilerden kimilerine “Aziz Yıldırım’ı ver kurtul.” formunda aleyhinde söz vermek için yönlendirdiği aktarılarak, bu halde örgütün yargı yoluyla Fenerbahçe Kulübünü ele geçirerek Aziz Yıldırım’ı tasfiye etmek istediği vurgulandı.

“Yayın yasağı bulunduğu halde iddianameyi açıkladı”

İddianamede, şüphelilerden eski savcı Fikret Seçen’in, 3 Aralık 2011’de düzenlediği basın toplantısında, evrakta yayın yasağı ve kısıtlama kararı bulunduğu halde iddianameyi açıklayarak kamuoyunu etkilemeye yönelik algı yarattığı değerlendirmesi yapıldı.

Şüpheliler eski savcılar Zekeriya Öz ve Mehmet Berk’in, örgüt üyesi kolluk görevlileriyle fikir ve hareket birliği içerisinde hareket ederek, ceza hukukunun üniversal prensiplerinden olan “Kanunsuz hata ve ceza olmaz” prensibine karşıt olarak, işlendiği tarihte maddelerde cürüm olarak düzenlenmeyen şike ve teşvik primi aksiyonları hakkında müştekiler hakkında soruşturma yürüttüğü belirtilen iddianamede, şüpheliler Berk ve Öz’ün, Aziz Yıldırım hakkında kuvvetli cürüm kuşkusunu gösteren somut kanıtlar bulunmamasına rağmen yönetmeliğe alışılmamış olarak mahkemeden bağlantının tespiti talebinde bulundukları kaydedildi.

İddianamede, “Söz konusu soruşturmada CMK 153. unsur kapsamında kısıtlama kararı olduğu halde şüphelilerin tabirlerini, teknik takip ve bağlantı kayıtlarını basın mensuplarıyla paylaşarak, soruşturmanın toplumda kabul görmesi için algı operasyonu yürüttükleri, şike ve teşvik cürmü işlenmiş üzere gösterilmek suretiyle masumiyet karinesini ihlal ettikleri, soruşturma belgesinde olmayan ama kamuoyunda büyük yankı uyandıracak dezenformasyon niteliğindeki bilgileri örgüt mensubu gazetecilere servis ettikleri anlaşılmıştır.” denildi.

Kuşkulu Zekeriya Öz’ün soruşturma kapsamında daha evvelce verilen dinleme kararı sonrasında, günlük olağan görüşme yapan bireyler hakkında tekrar önlem talebinde bulunduğu ve Aziz Yıldırım, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Tamer Yelkovan, Ali Kıratlı, Cemil Turhan, Şekip Mosturoğlu, Murat Öztürk, Ahmet Çelebi, Alaeddin Yıldırım ve Sami Dinç’i soruşturmaya dahil ettiği anlatılan iddianamede, kuşkulu Mehmet Berk’in de birebir formdaki dinleme kararıyla Mehmet Yenice, Abdullah Başak, Yavuz Ağırgöl, Hasan Çetinkaya ve Serkan Acar’ı soruşturma kapsamına aldığı aktarıldı.

İddianamede, kuşkulu Mehmet Berk’in, soruşturma evresinde saklı şahitler ortaya çıkararak ya da öteki mahkemelerde yapılan yargılamalarda yer alan zımnî şahit beyanlarını soruşturma belgesi ile irtibatlandırmak suretiyle şahısların hatalı olduğu algısını yaratmaya çalıştığı değerlendirildi.

“Usule ters kanıt oluşturmuştur”

İddianamede, “Şüpheli Mehmet Berk, 92 kuşkulu hakkında iddianame düzenleyip 103 kuşkulu hakkında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar vererek toplumda adil yargılama yapıldığı izlenimi uyandırmak maksadıyla baştan beri soruşturma ile ilgisi olmadığı bilinen çok sayıda kişiyi soruşturmaya dahil edip yönteme alışılmamış kanıt oluşturmaya çalışmıştır.” tespitinde bulunuldu.

Yargılamanın yapıldığı mahkemenin lideri Mehmet Ekinci’nin de hatayla ilgisi olmayan şahıslar hakkında, ayrıyeten yasaya ters olarak Aziz Yıldırım’ı dinlemek için Fenerbahçe Kulübü ismine kayıtlı telefonlar hakkında irtibatın tespiti kararı verdiği anlatılan iddianamede, İlhan Yüksel Ekşioğlu’nun soyut ve basmakalıp münasebetlerle bir yıl tutukluluğunu devam ettirdiği, yasa değişikliğine karşın birtakım isimlerin tutukluluk hallerini 2 ila 6 ay müddetle devam ettirdiği kaydedildi.

İddianamede, kuşkulu Ekinci’nin yargılama etabındaki sanık taleplerini belgenin geldiği basamak, mevcut kanıt durumu dikkate alındığında davanın aslına tesiri olmayacağı, davayı sürüncemede bırakacağı üzere soyut münasebetlerle reddettiği, tek taraflı yargılama yaptığı ve telefon tapelerini temel alarak sanıkların mahkumiyetine karar verdiği belirtildi.

Kuşkulu Mehmet Ekinci’nin, kolluk tarafından düzenlenen fezleke ile iddianameyi motamot karara temel alarak FETÖ’nün gerçekleştirmek istediği hedef doğrultusunda karara dönüştürdüğü değerlendirilmesinde bulunulan iddianamede, Ekinci’nin gerekçeli kararda, türel üslubun dışına çıkarak sanıklar ile alay edercesine cümleler kullandığı anlatıldı.

Ceza istemleri

İddianamede, kuşkulu Mehmet Berk’in “kişisel dataları hukuka alışılmamış olarak ele geçirme”, “kişiyi hürriyetinden mahrum kılma”, “haberleşmenin kapalılığını ihlal”, “görevi berbata kullanma”, “gizliliğin ihlali”, “kamu görevlisinin resmi evrakta sahteciliği”, “özel hayatın kapalılığını ihlal”, “ihmali davranışla misyonu berbata kullanma” kabahatlerinden 26 yıl 6 aydan 88 yıl 6 aya kadar mahpusla cezalandırılması talep edildi.

Kuşkulu Zekeriya Öz’ün “kişisel dataları hukuka muhalif olarak ele geçirme”, “gizliliğin ihlali”, “haberleşmenin ihlali”, “görevi berbata kullanma”, “kamu görevlisinin resmi evrakta sahteciliği”, “özel hayatın kapalılığını ihlal” kabahatlerinden 21 yıl 9 aydan 86 yıl 6 aya kadar mahpusu istenen iddianamade, kuşkulu Mehmet Ekinci’nin “kamu görevlisinin resmi dokümanda sahteciliği”, “kişiyi hürriyetinden mahrum kılma”, “haberleşmenin kapalılığını ihlal”, “görevi berbata kullanma” kabahatlerinden 13 yıl 10 aydan 43 yıla kadar mahpusu öngörüldü.

Şüpheliler Cihan Kansız ve Fikret Seçen hakkında “görevi berbata kullanma” hatasından farklı başka 6 aydan 2 yıla kadar mahpus cezası talep edilen iddianamede, Bülent Kınay hakkında “kamu görevlisinin resmi evrakta sahteciliği”, “kişiyi hürriyetinden mahrum kılma”, “görevi berbata kullanma” ve “haberleşmenin kapalılığını ihlal etme” cürümlerinden 13 yıl 8 aydan 52 yıl 6 aya kadar, kuşkulu Ömer Diken’in de misal hatalardan 31 yıla kadar mahpusu istendi.

İddianamede, öteki şüpheliler Aytekin Özanlı, Birol Bilen, Davut Bedir, Dursun Ali Gündoğdu, Eşref Aksu, Fatih Mehmet Uslu, Gökmen Demircan, Haydi Çağdır, Hikmet Şen, Hüseyin Kaplan, Hüsnü Çalmuk, İbrahim Balık, Mehmet Erdoğan, Mehmet Hamzaçebi, Mehmet Karababa, Mehmet Uğurlu, Menekşe Uyar, Mesut Özcan, Metin Özçelik, Murat Eserdi, Mustafa Boz, Muzaffer İren, Nalan Can, Nurullah Çınar, Osman Kaya, Resul Çakır, Savaş Çelik, Sedat Sami Haşıloğlu, Seyfettin Mermerci, Vedat Kolda, Yakup Hakan Günay’ın “görevi berbata kullanma”, “kişiyi hürriyetinden mahrum kılma”, “haberleşmenin kapalılığını ihlal etme”, “resmi dokümanda sahtecilik” cürümlerinden 31 yıla kadar değişen oranlarda mahpus cezasına çarptırılmaları talep edildi.

Son soruşturmanın açılması talebiyle iddianame, Bakırköy 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Mahkeme, son soruşturmanın açılmasını kabul ederse, şüpheliler suça mevzu vazife yaptıkları vakit birinci sınıf ve savcı oldukları için Yargıtayda yargılanacak.

Haber7

instagram takipçi satın al | spotify kaydetme satın al
hack forum warez forum hacker sitesi gaziantep escort gaziantep escort Shell download cami halısı cami halısı deneme bonusu veren siteler Ataşehir escort Anadolu yakası escort Bostancı escort ankara escort deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler betexper yeni giriş betexper giriş betexper
Manavgat Escort tokat escort erbaa escort Yeşilköy Escort muğla escort fethiye escort göcek escort hack forum bahis forum forum bahis babilbet fethiye escort izmir escort izmir escort izmir escort karşıyaka escort hack forum hack forum warez scriptler warez scriptler slot siteleri