Ana Sayfa Ekonomi 2 Aralık 2021 107 Görüntüleme

Asgari ücrette önemli gelişme! İlk rakamlar belli oldu

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Alım “(Yeni taban ücret) Enflasyonun ya da iktisattaki dalgalanmaların karşısında emeği koruyacağız.” dedi.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Alım “İş verimliliğini artıran bir sayıda buluşacağımızı düşünüyorum.” dedi.

Ayrıyeten Bakan Alım, “Anket uygulamasıyla personel ve patronların beklentileri araştırdık. 2021’in Kasım ayında 26 kentte gerçekleştirdik” dedi ve taban fiyat için belirlenen sayıları açıkladı.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim’in açıklamalarından satır başları;

Taban fiyat, çalışanların, ismi üzerinde taban almaları gereken fiyatı tabir ediyor. Ancak, sorun enflasyonist ortamlarda, iktisatta yaşanan dalgalanmalar anında minimum fiyatın en alt seviyede olmak yerine temel fiyat olarak algılanmasıyla ilgilidir. 6 milyona yakın emekçi var, işçi var minimum fiyatla geçinen. Enflasyona karşı emeği koruyacak bir minimum fiyat belirleyeceğiz.

MAKRO GÖSTERGELER, BÜYÜMEDİR, İSTİHDAMDIR, İHRACATTIR

Arkadaşlarımız burada teknik çalışmalar yapacaklardır. Bir boyutu teknik olarak, enflasyon, çeşitli seviyelerdeki harcama kalemleri dikkate alınarak, taban fiyatın toplumda ortalama beklentileri karşılayacak oranda belirlenmesidir. Çalışmaları etraflıca sürdürdük. Bir araştırma yaptık, paylaşacağım. Hem patron kesitine hem işçilere ulaşıldı. Burada mühendisinden çalışanına, usta başından çalışan çırağına kadar her kategoride işçilerin alın teri vardır büyümenin içinde. Biz de büyüme süreçlerinde şuna bakarız. Ortaya çıkan sıkıntıları da toplumsal siyasetler üzerine çözelim. Taban fiyat de bu manada ehemmiyet kazanmaktadır. Kurlarda yaşanan dalgalanmalar aşikâr halde istikrara kavuşacak olan şeyler. Makro göstergeler, büyümedir, istihdamdır, büyümenin kalitesidir, ihracattır, üretim kapasitesinin artışıdır.

MİNİMUM FİYAT ANKETİNDEN ÇIKAN SAYILAR

Paylaşmak istediğim araştırma var. Birinci safhada anket ile hem emekçi hem patronların beklentilerini irdelemeye çalıştık. Bu birinci kısmı, öbür safhası da derinlemesine teknikle, çalışmaya katılanların sıkıntıya bakış açılarını anlamaya çalıştık. Kasım ayında yaptık, 26 kentte gerçekleştirdik.

Bir evvelki yılla karşılaştırılınca önümüzdeki seneyi nasıl değerlendiriyorsunuz dediğimizde yüzde 51 birebir kalacağını, yüzde 37’sinin çok daha iyi olacağını, yüzde 11’inin ise daha berbata gideceğini düşündüklerini görüyoruz.

Yüzde 33,9 3500-3750 ortasında taban fiyatın olması gerektiği kanaatinde. 3750-4000 ortası yüzde 13. 3251 ile 3500 ortasında yer alan patron kümesini görüyoruz.

Yüzde 74 minimum fiyat arttıkça işten çıkarmalardan telaş ettiklerini söylemişlerdir. Patronlarımız aşikâr oran üzerindeki artışın lakin işten çıkarma ile iş yerinin ayakta kalması ortasında bir tercih olacağını söylemekteler.

“İŞVERENLERİN BEKLENTİSİ 3500 TL İLA 3750 TL ARASI”

Yeni devir ne kadar olması gerekmektedir sorusuna verilen yanıt da değişiktir. Firma sahiplerinin yüzde 36’sı 3500-3750 ortasında isterken, profesyonel yöneticilerin yüzde 34’ü uçuk sayılar, 6000’in üzerinde sayılar verebilmektedir.

Küçük işletmeler, mikro işletmeler de minimum fiyatın üste yanlışsız tırmanmasının işsizliğe yok açacağı, kendilerini kahra sokacağını lisana getirdi.

2500 işçiye ulaşılmıştır. Beklentileri sorduğumuzda yüzde 37 ile 3750 ve 4000 ortasında sayı söylediklerini görüyoruz. Yüzde 21 4500 – 5000 aralığında. Yüzde 13 ile öbür sayılar toplanıyor.

“4 OTURUMDA TAMAMLAYACAĞIZ”

Çalışanlarımızın yüzde 60’ı işten çıkarmaya yol açmayacağını belirtiyorlar.

Bu sürecin 4 oturumla tamamlanmasını düşünüyoruz. Bu sene bu süreci uzatmayalım görüşünü Atalay beyefendi iletti. Biz de birebir görüşteyiz. Sayın Cumhurbaşkanımız da emsal ifadeyi söylediler. Kısa müddette problemin tahlile kavuşturulacağını, birebir vakitte iş verimliliğini artıran sayıda buluşacağımızı düşünüyorum.

NAZMİ IRGAT – TÜRKİYE EMEKÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU LİDERİ

Toplumun geniş bir kısmı yapılacak kurul toplantısının sonuçlarını umutla beklemektedirler. Alınacak bu karar beklentileri karşılar, hayal kırıklığına yol açmaz, iş barışı ve toplumsal huzuru getirir. 2021 yılı olağanüstü bir yıl oldu. 2020’de başlayan salgın hastalık, aksilikler, çalışma yapısı değişiklikleri, uzaktan çalışma, meskenden çalışma, kısa çalışma, fiyatsız müsaade üzere uygulamaları içinde oldular. Bu insanların fiyat ve gelirleri büyük kayba uğradı. Enflasyon süreci başladı. Artarak devam eden enflasyonla birlikte ulusal paramız paha kaybetti, alım gücü düştü. Maalesef ülkedeki beşerler sendikal örgütlenme hakkını kullanamadığı için minimum fiyatı kabul ederek işlerini korumakla karşı karşıyalar.

Dünyada ve ülkemizde ucuz emek üzerine kurgulanmış çalışma sistemi var. Milletlerarası rekabeti gidermenin tek yolunu ucuz emekte gördüler, bunun yanlışlığını yaşayarak görüyoruz. İçimizde akademisyen ve ekonomistler de var. İçimizde bulunduğumuz kurallarda minimum fiyatla 4 kişilik bir ailenin hayatını idame ettirmesi mümkün değil. Sayın Bakanım sizden umutluyuz. Anketle bir arada ortaya çıkıyor ki, bu taban fiyatın dayanılmaz hal aldığı ortaya çıktı. Bu çalışmamızın sağlıklı yol alabilmesi için çok önemli çalışma yaptırmak durumunda kalıyoruz. Hem patron hem hükümet ve çalışanlar olarak ortak noktaya gelmiş durumdayız.

Enflasyon üzerindeki artışı patron de kabul ediyor. Bundan da mutlu kalıyoruz. Vergi oranlarının indirilmesi konusunda da mutabıkız. Artık yüzde 20-27’ler çalışanlar için adil bir vergi sistemi olmadığını kabul ediyoruz. En az fiyattan vergi alınmasının sonu gelmiş olması lazım. AGİ ile bu durumun çözülebileceğini düşünüyoruz. Çalışanlar elbette ki toplumsal devlet anlayışı içinde refah devletine ulaşırlar.

Milyonlarca çalışanın içinde bulunduğu zorluğun borçlanarak gereksinim kredileri, kredi kartlarıyla hayatlarını idame ettiriyorlar. Yapılan artırımla borçlarını ödeyip ailesiyle birlikte yaşamak için çaba edecekler. Besindeki artışların önüne geçilmesinin vakti gelmiştir. Türk Lirası’nın paha kaybetmesini ıstırapla karşılaşıyoruz. Taban fiyatın çalışan ve halkımıza güzel olacağını umuyorum.

 AKANSEL KOÇ – TİSK GENEL SEKRETERİ

1.5 yılı aşkın müddettir Koronavirüs nedeniyle farklı bir periyottan geçiyoruz. Çalışanlarımızın sıhhati ve refahı evvel geldi. Bu toplantıların sonucunda tüm taraflar için yarar yaratacak bir kararla sürecimizi tamamlayacağız. Dünyada ve ülkemizdeki daima değişen ekonomik dinamiklerin içindeyiz. İktisatta global olarak içinden geçtiğimiz süreçte hükümetimiz tarafından istihdamın korunması ve artırılması için verilen takviyeler hayli kıymetlidir. Ne yazık ki tüm dünyada artan Emtia, ham unsur fiyatları ve çip krizi üzere meseleler birçok bölümümüzü maalesef olumsuz olarak etkiliyor.

Hizmet kesiminin toparlanmamış olması biraz daha vakte muhtaçlık olduğunu gösteriyor. Dünyada ve ülkemizde ek istihdam yaratmak maalesef zorlaşmaktadır. Ayrıyeten ülkemizin vergi gelirleri, gerek patronlar üzerindeki haksız rekabette olumsuz tesiri olan kayıt dışı istihdam yüzde 30’lara ulaştı. 9 milyonun üzerindeki kayıt dışı çalışanın devlet üzerinde yarattığı kayıp 150 milyar lira üzerindedir.

Taban fiyat tespitinde istihdamın korunması, yeni istihdamın korunmasına yarar sağlayan taban fiyat teşvikinin 2022 yılında devam etmesine, patron maliyetlerinin istihdamı artıracak adımlar atılmasını istirham ediyoruz. Ülke olarak birlikte büyüyebilmek temeldir. Çalışanlarımızın refahını koruyacak artışa şimdiden evet diyoruz. Ortak yarar sağlayacak her türlü işbirliğine hazırız.

Son dakika haberi: Yaklaşık 7 milyon çalışan ve ailelerini ilgilendiren taban fiyat görüşmeleri bugün başladı.

Minimum Fiyat Tespit Kurulu, 1 Ocak 2021’den itibaren geçerli olacak sayısı belirlemek için birinci toplantısını bugün Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığının mesken sahipliğinde yapıldı.

Personel tarafını Türkiye Personel Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), patron tarafını ise Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil edecek.

TOPLANTILAR KISA SÜREBİLİR

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim’in, “Aralık sonunu bekleme niyetinde değiliz. Bir iki hafta içinde bitiririz” açıklamasının akabinde, görüşmelerinin daha erken sonuçlanması bekleniyor.

EN AZ YÜZDE 30 ARTIRIM BEKLENİYOR

Öte yandan yıllık enflasyonun yüzde 20’yi aşması varsayım edilirken, en az yüzde 30 bandında artış yaşanacağına ait beklentiler öne çıkıyor.

Brüt meblağdan yüzde 30 artırım olması durumunda, net minimum fiyat 3 bin 673 lira olacak.

Minimum fiyatın üzerindeki vergi yükünün de azaltılması düşünülüyor. Vergide azaltılmaya gidilirse, minimum fiyatın 4 bin TL’ye yaklaşması bekleniyor.

MİNİMUM FİYAT NE KADAR?

Taban fiyat halihazırda brüt 3,577 lira, net 2 bin 826 lira olarak uygulanıyor.

PERSONEL SENDİKALARINDAN ORTAK TALEPLER

Emekçi konfederasyonları TÜRK-İŞ, DİSK ve HAK-İŞ, ortak taleplerini dün şöyle açıkladı:

– Günün ekonomik ve toplumsal kaidelerine nazaran personelin ve ailesinin insanca yaşamasını mümkün kılacak ve insanlık onuruyla bağdaşacak taban fiyat belirlenmelidir.

– Minimum fiyat net olarak açıklanmalıdır. Yapılacak vergi, toplumsal güvenlik üzere kesintiler net fiyatın üzerine ek edilmelidir. Açıklanan net fiyatın altına düşülmemelidir.

– Taban Geçim İndirimi (AGİ) personelin uygar durumuna nazaran ayrıyeten ek edilmelidir.

– Bütün fiyatların minimum fiyata tekabül eden kısmı vergiden muaf olmalıdır. Gelir vergisi tarifesi en az tekrar değerleme oranında artırılmalıdır.

– Ücretliler için damga vergisi uygulaması kaldırılmalıdır. Taban fiyat sonrası birinci vergi basamağı için uygulanacak oran da yüzde 10 olmalıdır.

ERDOĞAN’DAN MİNİMUM FİYAT AÇIKLAMASI

TRT yayınında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, ”Asgari fiyat devlet personel ve patrondan oluşan üçlü bir yapı, komite tarafından belirleniyor. Bizler de bu işin müzakerelerini yaptık minimum fiyat konusunda 2022’den itibaren değerli kazanımlar elde edildi. Minimum fiyat 184 lira iken 2 bin 825 liraya biz çıkardık. Minimum fiyat 2002 yılından bu yana nominal olarak 15,3 kat arttı. Birebir devir için minimum fiyatın gerçek oranı da yüzde 131 olarak gerçekleşti. Minimum fiyatın gerçek pahasının artması emekçilerimizin satın alma gücünün arttığının da göstergesidir. Minimum fiyatta 2002 yılında 14. sırada olan ülkemiz 2021 yılında 10. sıraya yükseldi. personellerimizin satın alma gücünü yükseltmeye devam edeceğiz” sözlerini kullandı.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ / FIRAT AYDOĞMUŞ

Haber7

instagram takipçi satın al
hack forum warez forum hacker sitesi gaziantep escort gaziantep escort Shell download cami halısı cami halısı Ataşehir escort Anadolu yakası escort Bostancı escort ankara escort betexper yeni giriş betexper giriş betexper
tokat escort erbaa escort muğla escort fethiye escort göcek escort hack forum bahis forum forum bahis babilbet fethiye escort slot siteleri deneme bonusu veren siteler
hack forum